Menu

Politechnika Poznańska

Instytut Radiokomunikacji

O nas

Instytut Radiokomunikacji

Instytut Radiokomunikacji jest jednostką Politechniki Poznańskiej na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji prowadzącą działalność naukową, dydaktyczną i promującą kadry naukowe w obszarze technik telekomunikacji bezprzewodowej. Instytut posiada nowoczesną bazę naukową, specjalistyczne laboratoria oraz doświadczoną kadrę. Współpracuje z otoczeniem gospodarczym, realizuje projekty badawcze i wdrożeniowe finansowane przez przemysł, agencje państwowe oraz Komisję Europejską. Wyniki tych prac są publikowane w prestiżowych wydawnictwach naukowych oraz są przedmiotem umów  licencyjnych i patentów. W prace badawcze i projektowe zaangażowani są też studenci i doktoranci realizujący swoje prace inżynierskie, magisterskie i doktorskie pod opieką kadry naukowej Instytutu. Instytut współpracuje z ośrodkami akademickimi i centrami badawczo-rozwojowymi z krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej, a jego pracownicy są członkami i liderami ważnych gremiów międzynarodowych w obszarze radiokomunikacji.

Zapraszamy na nasze strony

Biuletyn maj 2024
Seminarium Instytutu - Lato 25

 

Zaspół Instytutu Radiokomunikacji

Aktualności

Czytaj wszystkie Aktualności

Badania naukowe

Sieci komórkowe

Instytut prowadzi badania w zakresie współczesnych i przyszłych radiowych sieci dostępowych, w szczególności sieci komórkowych 4., 5. i 6. generacji (4G, 5G i 6G). Prace obejmują nowe techniki warstwy fizycznej, warstwy sterowania łączem, dostępu do medium transmisyjnego oraz warstwy sieci w celu zapewnienia kluczowych parametrów jakości (KPI) zdefiniowanych dla 4G, 5G i 6G. Badane są nowe sposoby zwielokrotnienia dostępu, w tym metody dostępu nieortogonalnego (NOMA) z wykorzystaniem zróżnicowanego przydziału mocy nadajników oraz metody z podziałem przestrzennym (SDMA) wykorzystujące anteny adaptacyjne. Ponadto, podejmowane są badania nad efektywnymi algorytmami zarządzania zasobami radiowymi w komórkach różnego typu oraz nad algorytmami koordynacji interferencji w pico- i femto-komórkach. Ważnym kierunkiem badań jest też efektywna dwukierunkowa transmisja w połączeniach z wykorzystaniem przekaźników oraz ich elastyczny wybór w celu poprawy jakości usług w sieci komórkowej. Prowadzone są również badania na temat transmisji w systemach URLLC – segmencie systemów 5G o szczególnie wysokiej niezawodności i niskim opóźnieniu.

Łączność satelitarna

Rosnąca popularność nanosatelitów, głównie w standardzie CubeSat, wymaga opracowania wydajnych systemów łączności, umożliwiających przesyłanie znacznych ilości danych z urządzeń pokładowych. Badania związane z łącznością satelitarną dotyczą w głównej mierze algorytmów warstwy fizycznej oraz warstwy łącza danych, umożliwiających konstruowanie niedrogich modułów komunikacyjnych, realizowanych z wykorzystaniem techniki radia definiowanego programowo (SDR). W szczególności poświęcone są metodom efektywnych energetycznie modulacji wielowartościowych oraz skutecznych metod synchronizacji i kodowania kanałowego, istotnych wobec niekorzystnego budżetu mocy łącza satelitarnego.  Obejmują również opracowanie bazujących na  metodach uczenia maszynowego algorytmów pozwalających na optymalizację parametrów transmisji. Prace eksperymentalne związane są z kolei z praktyczną implementacją opracowanych rozwiązań systemów łączności satelitarnej, realizowaną przy wykorzystaniu techniki radia definiowanego programowo, zarówno przy użyciu procesorów ogólnego przeznaczenia jak i specjalizowanych platform sprzętowych zawierających układy FPGA.

Zobacz więcej informacji dotyczących łączności satelitarnej.

Systemy radia kognitywnego

Badania w zakresie technologii radia kognitywnego obejmują prace teoretyczne oraz eksperymentalne nad sposobami pozyskiwania informacji kontekstowej dotyczącej otoczenia radiowego, nad metodami uczenia maszynowego w celu poprawy jej jakości, a także nad zasadami transmisji sygnałów w sieciach radiowych wykorzystujących tę informację. W szczególności prowadzone są badania nad technikami autonomicznej i kooperacyjnej detekcji zajętości pasm częstotliwości oraz nad metodami współdzielenia zasobów widmowych bazującymi na scentralizowanej bądź rozproszonej koordynacji dostępu do tych zasobów. Opracowywane są bazy danych zawierające informację kontekstową, tzw. mapy środowiska radiowego, wykorzystywane przez systemy radia kognitywnego do redukcji interferencji pomiędzy systemami korzystającymi z określonego pasma radiowego. Badania dotyczą też algorytmów warstwy fizycznej, poprawiających efektywność wykorzystania pasma przez sygnały o widmach sąsiadujących ze sobą na osi częstotliwości.

Komunikacja między pojazdami

Komunikacja między pojazdami oraz pojazdami i infrastrukturą, która jest jednym z istotnych tematów w rozwoju systemów 5G, jest przedmiotem badań zespołu naukowego Instytutu. Część tych badań była wykonana w ramach współpracy z Nokia Solutions and Networks. Badano bezpieczeństwo poruszania się (poprzez minimalizację prawdopodobieństwa kolizji) konwoju pojazdów komunikujących się ze sobą za pomocą systemu bezprzewodowego, np. w standardzie IEEE 802.11p. Rozpatrywano algorytmy sterowania pojazdami zapewniające niezawodność i stabilność konwoju z punktu widzenia teorii systemów. Prowadzone są również badania mające na celu wydłużenie konwoju pojazdów z zastosowaniem idei tzw. wirtualnych liderów. Kolejne prace dotyczą metod rozdziału zasobów mających na celu minimalizację prawdopodobieństwa kolizji rozsyłanych pakietów z zastosowaniem systemu LTE w trybach 3 i 4 wyspecjalizowanych w transmisji pomiędzy pojazdami. Prowadzone są także nowatorskie prace nad wykorzystaniem baz danych oraz metod sztucznej inteligencji dla zapewnienia dynamicznego dostępu do widma pojazdom w konwoju.

Komunikacja z bezzałogowymi statkami powietrznymi

Badania dotyczące komunikacji z bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP) obejmują m.in. zagadnienia związane z modelowaniem kanału radiowego dla łączności z BSP, zarówno krótkiego (LOS/NLOS) jak i średniego zasięgu (LOS), rozwiązania warstwy fizycznej dla łączy telemetryczno-sterujących o wysokiej niezawodności oraz łączy danych o dużej przepływności a także metody zapewniające uzyskanie wysokiej sprawności energetycznej systemów łączności z BSP. Prace teoretyczne związane z warstwą fizyczną dotyczą w szczególności metod synchronizacji, modulacji oraz kodowania kanałowego dla systemów łączności z BSP. Prace eksperymentalne związane są z praktyczną implementacją opracowanych rozwiązań systemów łączności z BSP, realizowaną przy wykorzystaniu techniki radia definiowanego programowo (SDR), zarówno przy użyciu procesorów ogólnego przeznaczenia jak i specjalizowanych platform sprzętowych zawierających układy FPGA.

Zielona Telekomunikacja

Ważnym obszarem badań w Instytucie jest tzw. zielona telekomunikacja, obejmująca techniki zmierzające do uzyskania wysokiej efektywności energetycznej w sieciach teleinformatycznych przyszłych generacji. Techniki te dotyczą minimalizacji użycia energii na jednostkę transmitowanych i przetwarzanych informacji (bit), przy czym analizowane są wszystkie segmenty sieci, tj. urządzenia końcowe, część bezprzewodowa (dostępowa), część przewodowa (sieć rdzeniowa, Internet, światłowodowe łącza dalekosiężne) oraz centra danych realizujące zadania obliczeniowe. Rozpatrywana jest optymalizacja poszczególnych segmentów oraz łączna optymalizacja transmisji, przenoszenia i miejsca realizacji zadań obliczeniowych w sieciach teleinformatycznych o różnej konfiguracji bazującej na przetwarzaniu rozproszonym (w urządzeniach końcowych), scentralizowanym (w chmurze) lub pośrednim (w sieci typu mgła). Ponadto prowadzone są badania nad efektywną energetycznie komunikacją inspirowaną siecią połączeń mózgowych.

Algorytmy warstwy fizycznej

Instytut prowadzi badania w zakresie algorytmów warstwy fizycznej nowoczesnych systemów radiokomunikacji mobilnej. Dotyczą one systemów z modulacją wielotonową wykorzystującą ortogonalne (OFDM) i nieortogonalne fale nośne (FBMC) oraz nieprzyległe, fragmentaryczne pasma częstotliwości. Prace postępują w kierunku minimalizacji emisji pozapasmowej, redukcji zniekszałceń nieliniowych, efektywnego odbioru sygnałów i synchronizacji odbiorników. Drugi kierunek badań to nowe techniki kodowania kanałowego stosowanego do zabezpieczenia przed błędami pakietów o średniej i umiarkowanej długości, realizowanego za pomocą kodów splotowych, turbo kodów, LDPC i kodów polaryzacyjnych z różnymi algorytmami dekodowania. Ponadto badana jest jakość modulacji kodowanej z przeplotem bitowym i iteracyjnym dekodowaniem. Prowadzone są też prace nad wykorzystaniem i ulepszeniem technik dywersyfikacji transmisji i odbioru, w szczególności w systemach wieloantenowych MIMO oraz M-MIMO oraz nad metodami kształtowania wiązki w szykach antenowych.

Testowanie układów cyfrowych wielkiej skali integracji

Rozwój metod wykrywania uszkodzeń w systemach elektronicznych jest integralnie związany z bezprecedensową ewolucją przemysłowej produkcji cyfrowych układów scalonych. Niezawodność urządzeń cyfrowych stosowanych w medycynie, obronności, transporcie czy telematyce w niekwestionowany sposób zależy od jakości ich testowania - niewykrycie uszkodzeń w układach o krytycznym znaczeniu dla zdrowia lub bezpieczeństwa ma zwykle katastrofalne następstwa. Prace prowadzone w instytucie koncentrują się na metodach automatycznej generacji testów, kompresji danych testowych, autotestowania i projektowania układów testowalnych. Szereg opracowanych rozwiązań szczegółowych jest przedmiotem prestiżowych publikacji oraz zastrzeżeń patentowych w USA i Unii Europejskiej. Bazujące na nich technologie testowania cyfrowych systemów półprzewodnikowych zostały wdrożone i wprowadzone na rynek, przede wszystkim przez firmę Mentor, A Siemens Business, często jako pionierskie i wielokrotnie nagradzane narzędzia komercyjne.

Cyberbezpieczeństwo sieci radiowych

Prace badawcze w zakresie cyberbezpieczeństwa koncentrują się na metodach detekcji oraz przeciwdziałania atakom przez interfejs radiowy, a także nowych metodach szyfrowania, potwierdzania autentyczności i monitorowania bezpieczeństwa. Opracowywane są algorytmy detekcji anomalii w ruchu telekomunikacyjnym z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji (AI), w szczególności uczenia maszynowego (ML), a także metody niwelowania ich skutków. Opracowywane są także metody detekcji i przeciwdziałania atakom na same algorytmy AI stosowane w sieciach radiowych. Badania obejmują także tzw. lekkie algorytmy szyfrujące i uwierzytelniające, charakteryzujące się niską złożonością i niewielkim zapotrzebowaniem energetycznym.

Pokazana liczba publikacji naukowych pracowników Instytutu Radiokomunikacji obejmuje okres od roku 2013 do chwili obecnej i jest wyznaczona na podstawie informacji z Systemu Informacji Naukowej (SIN) Politechniki Poznańskiej.

571

Publikacji*

54

Projekty

55

Patenty

24

Pracowników
Książki
Inne wybrane publikacje

Czym dysponujemy

Laboratoria

Projekty

Projekty międzynarodowe:

  • PASSIONATE (https://passionate.webs.tsc.uc3m.es) – Physics-based wireless AI providing scalability and efficiency” (pl. „Sztuczna inteligencja oparta na fizyce radia dla zapewnienia skalowalności i wydajności sieci bezprzewodowych”) - projekt międzynarodowy w ramach konkursu CHIST-ERA nr CHIST-ERA-22-WAI-04 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach umowy nr 2023/05/Y/ST7/00002 (2023-2026)
  • COST CA20120 (https://interactca20120.org/) – Intelligence-Enabling Radio Communications for Seamless Inclusive Interactions (INTERACT), projekt akcji COST w ramach Programu Horyzont 2020 Unii Europejskiej (2021-2025)
  • FAUST - „Energooszczędne metody transmisji, obliczeń i sterowania w sieciach telekomunikacyjnych o architekturze typu mgła dla zrównoważonego rozwoju technologii ICT” (FAUST), projekt nr PL-TW/V/3/2018 w ramach współpracy polsko-tajwańskiej finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (2018-2021)
  • CERTAIN -„Kognitywny mechanizm dla zapewnienia świadomości otoczenia radiowego w sieciach przyszłości” (CERTAIN) projekt DAINA (DAINA 1 – współpraca polsko-litewska) nr 2017/27/L/ST7/03166 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2018-2021)
  • COST CA15104 (http://www.iracon.org/) – Inclusive Radio Communication Networks for 5G and beyond (IRACON), project akcji COST w ramach Programu Horyzont 2020 Unii Europejskiej (2016-2020),
  • COHERENT (Contract no. 671639 https://5g-ppp.eu/coherent/ ) – Coordinated control and spectrum management for 5G heterogeneous radio access networks - projekt ICT-14-2014 (LEIT) Programu Horyzont 2020 Unii Europejskiej (2015-2017)
  • METIS (CNECT-ICT- 317669, www.metis2020.com) - Mobile and wireless communications Enablers for Twenty-twenty (2020) Information Society – projekt badawczy 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej (2012-2015)
  • NEWCOM# (Contract no. 318306) – Network of Excellence in Wireless Communication - projekt typu sieć doskonałości 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej (2012-2015),(https://newcom-project.eu)
  • ACROPOLIS (Contract no. 257626 ) – Advanced coexistence technologies for radio optimisation in licenced and unlicensed spectrum - projekt typu sieć doskonałości 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej (2010-2013)
  • COGEU (Contract no. 248560) – Cognitive radio systems for efficient sharing of TV white spaces in European context - projekt badawczy 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej (2010-2012)
  • COST IC0902 (http://acts.ing.uniroma1.it/IC0902/) – Cognitive Radio and Networking for Cooperative Coexistence of Heterogeneous Wireless Networks, project akcji COST (projekt międzynarodowy niewspółfinansowany) (2009-2013)
  • GALAPAGOS - GALileo-bAsed seamless and robust Positioning Applications for loGistics Optimization proceSses – projekt badawczy 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej (2009-2011)
  • SoC testing for limited pin count and enhanced throughput - projekt finansowany przez Semiconductor Research Corporation, USA (2011-2013)
  • NEWCOM++ (Contract no. 216715) – Network of Excellence in Wireless Communication - projekt typu sieć doskonałości 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej (2008-2010)
  • WINNER+ – Wireless World Initiative New Radio+ - projekt w ramach programu UE EUREKA/CELTIC (2008-2010)
  • URANUS (IST- 027960) – Universal Radio-Link Platform For Efficient User-Centric Access - projekt badawczy VI Programu Ramowego Unii Europejskiej (2006-2008)
  • WINNER II (IST-4-027756) - Wireless World Initiative New Radio II - projekt badawczy zintegrowany 6. Programu Ramowego Unii Europejskiej (2006 -2007)
  • NEWCOM (Contract no. 507325) – Network of Excellence in Wireless Communication - projekt typu sieć doskonałości 6. Programu Ramowego Unii Europejskiej (2004-2007)
  • Train2Cert - Vocational Training for Certification in ICT, project w ramach Programu UE Leonardo da Vinci (2006-2009)
  • InCert - International Certificates of Excellence In Selected Areas of ICT, project w rachach Programu UE Leonardo da Vinci (2006-2009)
  • VIPNet - VDSL Technology For Improved Performance In The Access Network – projekt w ramach programu EUREKA, (2004 -2006)
  • Projekt polsko-grecki pn. “Flexible Radio For Indoor Wireless LAN”, projekt w ramach dwustronnej Polsko-Greckiej Umowy Rządowej o Współpracy Naukowo-Technicznej z dnia 9 listopada 1998, (2004 – 2005)
  • WINNER (IST-2003-507581) – Wireless World Initiative New Radio - projekt badawczy zintegrowany 6. Programu Ramowego Unii Europejskiej (2003 -2005)
  • INVOCOM (http://www.invocom.et.put.poznan.pl/) - Internet-based vocational training of communication students, engineers, and technicians, project w ramach Programu UE Leonardo da Vinci (2000-2006)
  • WIND-FLEX (IST-1999-10025) – Wireless Indoor Flexible Modem Architectures - projekt badawczy 5. Programu Ramowego Unii Europejskiej (1999-2003)

Projekty krajowe:

  • „Bezpieczeństwo algorytmów uczenia federacyjnego wykorzystującego cechy środowiska radiowego w systemach z przetwarzaniem brzegowym przyszłych generacji” - projekt PRELUDIUM (PRELUDIUM 23) nr 2024/53/N/ST7/02426 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2025-2028)
  • "Wykorzystanie uczenia maszynowego oraz Map Środowiska Radiowego do zarządzania siecią massive MIMO zorientowaną na użytkownika ", projekt PRELUDIUM (PRELUDIUM 21) nr 2022/45/N/ST7/01930 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2023-2026)
  • "Zastosowanie inteligentnych matryc antenowych i holografii do bezprzewodowej transmisji sygnałów bazującej na dostępie do informacji kontekstowej.", projekt OPUS (OPUS 22) nr 2021/43/B/ST7/01365 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2022-2026)
  • "Projektowanie międzywarstwowe ultra efektywnego widmowo i energetycznie systemu 6G świadomego nieliniowości układów radiowych", projekt OPUS (OPUS 21) nr 2021/41/B/ST7/00136 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2022-2025)
  • "Świeże i zielone komórkowe sieci obliczeniowe IoT", projekt PRELUDIUM (PRELUDIUM 20) nr 2021/41/N/ST7/03941 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2022-2024)
  • "Radio spectrum occupancy detection using federated machine learning", projekt PRELUDIUM (PRELUDIUM 20) nr 2021/41/N/ST7/01298 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2022-2023).
  • "Zaawansowane metody i techniki wykrywania i przeciwdziałania atakom na infrastrukturę dostępową i aplikacje sieci 5G" (5gSTAR), projekt nr CYBERSECIDENT/487845/IV/NCBR/2021 finansowany w ramach IV konkursu CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (2021-2024)
  • "Uniwersalna platforma nanosatelitarna dla współdzielonych misji badawczych, eksperymentalnych i komercyjnych", projekt POIR.01.01.01-00-1211/19 finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (2020-2023)
  • „Komunikacja bezprzewodowa pomiędzy pojazdami w konwoju z wykorzystaniem bogatej informacji kontekstowej i dynamicznego dostępu do widma”, projekt OPUS (OPUS 15) nr 2018/29/B/ST7/01241 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2019-2022)
  • „Masowa komunikacja radiowa inspirowana siecią połączeń mózgowych – BioNets”, projekt OPUS (OPUS 12) nr 2016/23/B/ST7/03937 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2017-2020)
  • „Adaptacja sygnału nadawanego w celu efektywnego współdzielenia widma częstotliwościowego w sieciach małych komórek”, projekt SONATA (SONATA 9) nr 2015/17/D/ST7/04078 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2016-2019)
  • „Efektywne energetycznie i inteligentne obliczeniowo sieci bezprzewodowe z kooperacją węzłów – EcoNets”, projekt OPUS (OPUS 6) nr 2013/11/B/ST7/01168 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2014-2017)
  • „Metody odbioru sygnałów dla systemów radia kognitywnego wykorzystujących modulację NC-OFDM”, projekt PRELUDIUM (PRELUDIUM 3) nr 2012/05/N/ST7/00164 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2013-2016)
  • „Nowe algorytmy warstwy fizycznej i warstwy MAC w systemach transmisji między pojazdami (V2V) oraz między pojazdem a infrastrukturą drogową (V2I)”, projekt OPUS (OPUS 1) nr 2011/01/B/ST7/06544 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2011-2014),
  • „Metody zwiększenia przepływności w sieciach WLAN ponad 1 Gb/s”, projekt OPUS (OPUS 1) nr 2011/01/B/ST7/06578 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2011-2014),
  • „Technologie radia kognitywnego dla współdziałania i kompatybilności sieci komunikacji bezprzewodowej”, projekt międzynarodowy niewspółfinansowany nr 779/N-COST/2010/0 finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, następnie przez Narodowe Centrum Nauki (2010-2013)
  • „Innowacyjne metody przesyłania danych w sieciach WLAN”, projekt badawczy własny nr N N517 554539, finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2010-2012)
  • „Algorytmy odbioru sygnałów z adaptacyjną modulacją wielotonową z nośnymi nieortogonalnymi”, grant promotorski nr N N517 177637 finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2009-2010)

Współpraca z przemysłem i otoczeniem gospodarczym

Zespoły naukowe Instytutu współpracują z podmiotami gospodarczymi krajowymi i zagranicznymi realizując umowy projektów oraz współpracy ramowej, m.in. z firmą Mentor, A Siemens Business (poprzednio Mentor Graphics Corporation) z Wilsonville, OR, USA, Nokia Wrocław R&D, Huawei Technologies Sweden AB, Fairspectrum z Helsinek w Finlandii oraz z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 S.A. w Bydgoszczy.

Dla studentów

Oferta dydaktyczna Instytutu Radiokomunikacji obejmuje kursy (wykłady, ćwiczenia, laboratoria, projekty, seminaria) z zakresu telekomunikacji bezprzewodowej na poziomach podstawowym, zaawansowanym oraz eksperckim. Podczas zajęć wykładowych studenci zostają zaznajomieni z teoretycznymi aspektami bezprzewodowej transmisji danych, przetwarzania sygnałów, tworzenia sieci i systemów bezprzewodowych oraz inżynierii oprogramowania. Wiedza teoretyczna w dziedzinie nowoczesnych technik radiokomunikacyjnych i sieci bezprzewodowych jest uzupełniona doświadczeniem praktycznym zdobytym podczas realizacji zadań laboratoryjnych i projektowych.

Dzięki zdobytej gruntownej wiedzy i doświadczeniu praktycznemu, absolwenci wybierający Technologie mobilne i bezprzewodowe jako swój profil kształcenia, znajdują zatrudnienie m. in. u operatorów sieci bezprzewodowych, w przedsiębiorstwach produkujących sprzęt i aparaturę elektroniczno- telekomunikacyjną (m.in. Nokia, Samsung, Alcatel, Mentor, A Siemens Business, COMARCH), firmach świadczących usługi radiokomunikacyjne (m.in. dostawcy bezprzewodowego Internetu, dostawcy i administratorzy sieci WLAN, etc.), i w innych przedsiębiorstwach branży ICT; studenci zakładają tez własne startup-y.

Technologie mobilne i bezprzewodowe
Prace dyplomowe inżynierskie i magisterskie
Lista przedmiotów
Studenckie Koło Naukowe Spektrum
Wycieczki i warsztaty studenckie

 

Zespół

Doktoranci
Sekretariat

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Wysyłam ...
Coś poszło nie tak, spróbuj ponownie.
Wiadomość została wysłana!

Kontakt

Gdzie nas znaleźć

ul. Polanka 3
61-131 Poznań, Polska

Adres Email

office_cr@put.poznan.pl

Telefon

Tel.: +48 61 665 3930
Fax: +48 61 665 3823